TRABZON TONYA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI.

24 Kasım Öğretmenler Günü Coşkuyla kutlandı.
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI.

        24 Kasım Öğretmenler Günü programı ilk olarak görevi başında vefat eden merhum öğretmenlerimiz Osman ÖZKAN ve Ali BAHADIR´ın mezarını ziyaretle başladı. Daha sonra çelenk sunma töreni Hükümet konağı önünde yapıldı. Çelenk sunma töreninin ardından Ali Koç Kültür Merkezinde öğretmenler günü kutlama programı düzenlendi. Programda açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ziya DURMUŞ yaptı. Ziya DURMUŞ konuşmasında;

"Değerli Protokol,

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Saygı Değer Misafirler,

Basınımızın Güzide Mensupları, 

Eğitim ve öğretim bir milletin geleceğinin temelini oluşturur. Devletin kalkınması, toplumun huzur ve refahı, bireylerin kişisel, sosyal, tutum ve davranışlarındaki düzeyi eğitimle doğru orantılıdır. Eğitim faaliyetleri öğretmenler aracılığı ile icra edilir.

Yeryüzünün en kutsal ve en kadim mesleklerinden olan öğretmenlik, gelişimin, yenileşmenin, kalkınmanın ve yarınlara güvenle yürümenin, anahtarı durumundadır Öğretmenler Günü, fedakar öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür. En zor meslek öğretmenliktir; en zor iş ise insanı eğitmektir.

İnsanlık tarihinin en anlamlı mesleğinin mensubu kıymetli meslektaşlarım;

Teknoloji eğitimde ne kadar etkili kullanılırsa kullanılsın eğitimin ana unsuru her zaman sizlersiniz. Öğretmenin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması düşünülemez. Onun için her zaman olduğu gibi bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir.

 Bizler, Türk Milli Eğitiminin temel amaçları ve temel ilkeleri çerçevesinde, kendi yetenek ve kabiliyetini bilen, geçmişini, özünü sağlam bir tarih şuuru içerisinde algılayan, yaşadığı zamanın gerçeklerinin de farkında olan, geleceğe umutla bakan, ulusal ve evrensel hukuk kurallarının bilincinde ve “yaratılanı yaratandan ötürü hoş görme” felsefesi gereği insan sevgisiyle, kısaca; bizi biz yapan değerlerimizle donatılmış bireyler yetiştirme azim ve gayreti içerisinde olmalıyız.

Bu hedeflere ulaşmakta en büyük gayreti biz göstereceğiz ve en büyük fedakârlığı her zamanki gibi öğretmenler olarak yine biz yapacağız. Kazanılması gereken asıl büyük servet, erdem ve bilgeliktir. Yüreğimizi, ruhumuzu  erdemlerle donatmalı ve bu amaçlarımızdan vazgeçmeden yolumuza devam etmeliyiz. Evrensel medeniyet kulesi de hiç şüphesiz bu şerefi taşıyan fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir. 

Son yıllarda farklı isimlerle ifade edilen “Değerler Eğitimi” kavramı eğitim sistemlerinde ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda öğretim kurumlarının temel işlevi çatışmacı dünya bireyleri değil; bilim ve medeniyetin, insanlığın huzur ve mutluluğuna hizmet eden bireyler yetiştirmeye öncülük etmektir. Özellikle öğretmenlerimizin davranışları değerler eğitiminde çok etkilidir. Bu nedenle değerler eğitimi için tüm öğretmenlerimizin ve okullarımızın tüm birimlerinin ortaklaşa çalışmaları çok önemlidir.

Mesleğimizle ilgili, performansımızla ilgili muhasebe yapmak, özeleştiride bulunmak sorumluluğumuzun, işimize ve unvanımıza duyduğumuz saygının bir gereğidir.

Bu kutlu davaya hizmet  ederek emekli olan arkadaşlarım,

Sizler, bizlere göre daha zor şartlarda çalıştınız. Anadolu’nun ücra köylerinde, kentlerinde ilgisiz, çaresiz, eğitimsiz çocuklar kalmaması için onlara ömrünüzü, sevginizi, yüreğinizi verdiniz. Hizmetlerinizden dolayı hepinize sonsuz teşekkür ediyorum.

           Siz yalnızca 24 Kasımlarda değil her zaman değerlisiniz ve öyle kalacaksınız !

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmen arkadaşlarımızın öğretmenler gününü kutluyor, başta ahirete  intikal etmiş tüm öğretmenlerimize,  ruhları şad olsun diyor, Saygılar sunuyorum. " dedi.

 

      Ardından program akışına öğretmenlerimizin okuduğu şiirlerle devam edildi. Emekli öğretmenlerimizden Hamza ÇİLİNGİR ve İlçemiz öğretmnlerinin adına Asiye Nur TURAN konuşmasını yaptı. Adaylığı kaldırılan öğretmenlerimizin yemin töreni yapıldı.

       İmam Hatip Lisesi öğretmeni Fatih ŞAHİN´in müzik sunumunun ardında ödül töreni düzenlendi. 2013-2014 yıllarında emekli olanlara hizmet şeref belgesi verildi. Anı yarışmasında dereceye giren öğretmenlere ödülleri verildikten sonra program sonlandırıldı.

         24 Kasım Öğretmenler günü için 24 Kasım Pazartesi günü saat 18:00´de Öğretmenler Günü için yemek düzenlendi.

 

 

.......................................................................................................................................

 

 

 

 

Kalınçam Caddesi Hükümet Konağı Ek Binası 2. Kat 61500 Tonya Trabzon / TÜRKİYE - (462) 881 2481

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.